Porządek Mszy św.:

Pon. - Pt.: 17:00
Sobota: 07:00
Niedziela i święta: 7:30, 10:00, 15:00

Sakrament pokuty:
codziennie - 15 min. przed Mszą św.

MalowanieSZANOWNI PARAFIANIE

Artykuł nr. 6

Latem 2012r na stronie internetowej naszej Parafii pod hasłem: „malowane” w oparciu o kronikę parafialną, zapiski kronikarskie śp. Władysława Mruka oraz na podstawie ustnych przekazów naszych dziadków i ojców odtworzyłem lata 1912-1916-najgorętszy okres z życia naszej Parafii, okres budowy nowego Kościoła.

Odwołując się do chlubnej przeszłości sprzed 100 lat stanęliśmy w roku 2012 jako wspólnota parafialna przed bardzo trudnym zadaniem: odnowa malowania wnętrza Kościoła”. Na dziś tj. koniec sierpnia 2016r wielkie dzieło malowania wnętrza świątyni praktycznie zakończone.


Czytaj dalej

Dodano: 05.09.2016r.


SZANOWNI PARAFIANIE

Artykuł nr. 5

Poprzednie artykuły przybliżyły nam nieco historię budowy Kościoła, pokazały wielki zryw naszych przodków – krewnych bliższych i dalszych, sąsiadów i znajomych. Nieprzypadkowo opis ten umieściłem pod hasłem:” Malowanie wnętrza Kościoła” bowiem wyzwanie takie na dziś staje przed nami i wydaje się nam bardzo trudne. Z opisu wynika, że na naszych ojców spadło wielokrotnie trudniejsze zadanie, a jednak mu podołali.

Historia uczy !!! Oni na samym początku, równo 100 lat temu, powołali Komitet Budowy. Idąc ich wzorem powołajmy i my Komitet, który organizacyjnie zajmie się całością zadania tj. malowaniem wnętrza Kościoła. Nadarza się ku temu dobra okazja bowiem w dniu 23.09.2012/niedziela/ w świetlicy Domu Ludowego odbędzie się zebranie wiejskie i na nim w jednym z punktów zebrania możemy kompleksowo omówić sprawę malowania.


Czytaj dalej

Dodano: 14.09.2012r.


Dalsze lata budowy. Podsumowanie.

Artykuł nr. 4

Jesienią 1916r z materiałów pozostałych po budowie kościoła rozpoczęto budowę murowanej plebanii bowiem stara drewniana nie nadawała się do remontu. W roku 1917 parafianie zafundowali ławki do kościoła. Po dziś na niektórych ławkach blaszane tabliczki z nazwiskami fundatorów. W roku 1918 pobudowano strzelistą wieże w nawie głównej. Na szczycie umieszczono krzyż w którego ramionach osadzono pozłacane promienie. Takie wykończenie to powód do dumy - bowiem krzyż był widoczny na kilometry , zwłaszcza przy wschodzie i zachodzie słońca. W roku 1919 w specjalistycznej Wytwórni w Przemyślu zamówione zostały boczne ołtarze, które po przywiezieniu zostały nieco przerobione przez miejscowego stolarza Pana Józefa Jędrusiak. Początek lat dwudziestych to nowa ambona, ławka dworska oraz dwa dzwony „Jan” i „Cecylia” które zawieszono w środku wieży głównej. W latach 1925 – 26 zamontowano nowe organy. W latach 1927 i 1928 zakupiono i wmontowano wielki ołtarz i pomalowano wnętrze świątyni – ściany wewnętrzne i sklepienia malowali fachowcy z Krakowa stosując „dość jaskrawe motywy charakterystyczne dla szkoły Wyspiańskiego.”


Czytaj dalej

Dodano: 18.08.2012r.


Malowanie Kościoła - lata 1912 – 1916

Artykuł nr. 3

Z początkiem roku 1912 Komitet zawarł umowę z inż.Janem Grabowskim z Krakowa, który sprawował będzie nadzór nad budową. Wczesną wiosną z budynku starej szkoły /budynek ten stał w miejscu obecnego Domu Ludowego / urządzono szopę – kaplicę , gdzie miały odbywać się nabożeństwa. Gdy przygotowano kaplicę ks. proboszcz jeszcze w starym kościele odprawił uroczyste nabożeństwo dziękując Bogu za dotąd otrzymane łaski i prosząc o łaski na okres budowy. Po nabożeństwie wymontowano z ołtarza tabernakulum i w uroczystej procesji przeniesiono go do kaplicy. W ciągu trzech następnych dni rozebrano stary kościółek. Tu ciekawostka: - gdy rozbierano stary kościółek robotnicy u wierzchołka wieży , pod strzechą znaleźli dużych rozmiarów żabę-ropuchę – skąd tam się wzięła? Czyżby dusza pokutująca??? Po dłuższej debacie zniesiono nabożnie żabę na ziemię i wpuszczono do stawu - ta spokojnie zanurzyła się w wodzie.


Czytaj dalej

Dodano: 11.08.2012r.


SZANOWNI PARAFIANIE

Artykuł nr. 2

Jak już wspomniałem obecnie przedstawię pokrótce okres budowy naszego Kościoła, ale nim ruszyły prace budowlane w latach 1907 -1911 trwały intensywne przygotowania do budowy i o tym napiszę dziś.

Potrzeba budowy nowego, murowanego kościoła zrodziła się na przełomie 19 i 20 stulecia tj. ok. roku 1900. Wtedy to we wsi przybyło ok.50 nowych domostw. Nowi parafianie to w większości rodziny z Moszczenicy. Były to rodziny młode, prężne, dysponujące znacznym jak na warunki wiejskie kapitałem. Źródłem ich sukcesów była emigracja zarobkowa do USA. To oni , nie dość że zobaczyli „inny świat”, to po powrocie ulokowali zarobione ciężko pieniądze w ziemi, kupując rozparcelowane grunty dworskie w naszej wsi. Tym sposobem powstało liczne osiedle –- Pańskie Pola.


Czytaj dalej

Dodano: 04.08.2012r.


SZANOWNI PARAFIANIE

Artykuł nr. 1

Zatroskani o sprawy życia codziennego biegniemy wciąż do przodu. Dzień za dniem, rok za rokiem-masa wyzwań i problemów. Nie ma czasu oglądnąć się wstecz.

Czasem jednak trzeba przystanąć, powrócić myślami do lat dziecinnych, ogarnąć wyobrażnią tę małą komórkę społeczną jaką jest wieś-parafia, a wtedy ożyją wspomnienia, nasi najbliżsi, krewni i znajomi.

Na dziś nadarza się ku temu okazja szczególna i niepowtarzalna.

Otóż równo 100 lat temu wiosną 1912 roku nasi dziadkowie i pradziadkowie położyli kamień węgielny pod budowę naszej świątyni – obecny Kościół Parafialny.


Czytaj dalej

Dodano: 28.07.2012r.


Copyright 2012 - 2019 © by Piotr Brataniec. All rights reserved.
Do prawidłowego wyświetlania strony wymagany jest Google Chrom 19.0.1084.52, możesz pobrać Google Chrom  tutaj.

Strona gowna