Kościół

Turza - miejscowość w powiecie tarnowskim (województwo małopolskie).

ARCHITEKTURA:
Neogotycki, zbudowany z cegły i kamienia. Jednonawowy, złożony z krótkiej dwuprzęsłowej nawy, kaplic bocznych w formie transeptu i prezbiterium zamkniętego trójbocznie. Od frontu przylega wieża, częściowo wtopiona w nawę, w dolnej części czworoboczna, przechodząca w ośmiobok, nakryta ostrosłupowym hełmem. Na zewnątrz kościół opięty jest uskokowymi przyporami. Dachy są dwuspadowe z wieżyczką na sygnaturkę nad skrzyżowaniem. Wnętrze nakryte jest neogotyckim sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Łuk tęczy i arkady łączące kaplice z nawą są ostrołukowe. Polichromia wnętrza ornamentalna, wykonana w 1930 r.

WYPOSAŻENIE WNĘTRZA:
Trzy ołtarze neogotyckie wykonane po 1920 r. W ołtarzu głównym obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, barokowy z XVII/XVIII w. w sukienkach drewnianych, przeniesiony ze starego kościoła. Chrzcielnica z 1845 r. Dawna chrzcielnica kamienna, gotycka z datą 1422 i herbami: Nałęcz, Topór, Strzemię i czwartym nierozpoznanym oraz z gmerkami i znakami kamieniarskimi. Ambona, konfesjonały i ławy neogotyckie z początku XX w. Organy 15-głosowe wykonał w 1932 r. Zygmunt Kamiński z Warszawy. Trzy dzwony, wszystkie wykonane w Odlewni dzwonów Felczyńskich w Przemyślu:

1. Stefan z 1952 r.
2. Św. Cecylia z 1963 r.
3. Przemienienie Pańskie z 1987 r.