Drewniany kościół

HISTORIA:
Pierwotny drewniany kościół według tradycji istniał w Turzy w 1333 r. Drugi lub trzeci z kolei, również drewniany, zbudowany został w XVI lub XVII w., był on kilkukrotnie przerabiany. Został rozebrany w 1912 r. a na jego miejscu zbudowano obecny murowany kościół.

ARCHITEKTURA:
Prawdopodobnie wzniesiony w typie więźbowo-zaskrzynieniowym. Wieża wtórnie wtopiona w korpus, miała oryginalną sześcioboczną izbicę nakrytą wielospadowym daszkiem namiotowym z latarnią. Polichromia. Kościół posiadał malowidła ścienne z XVII w.

WYPOSAŻENIE WNĘTRZA:
zostało w większości przeniesione do nowego kościoła. Najstarszym zachowanym zabytkiem z dawnego kościoła jest kamienna chrzcielnica gotycka z datą 1492, obecnie wykorzystywana jako kropielnica, z herbami Nałęcz, Topór, Strzemię i jednym nierozpoznanym oraz z gmerkami i znakami kamieniarskimi. Zachował się też obraz barokowy Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVII/XVIII w. oraz chrzcielnica z 1845 r.